Wybitny polski malarz, grafik i twórca plakatów Rafał Olbiński spotkał się z kielczanami w Pałacu Biskupów Krakowskich. Artysta opowiadał o swojej twórczości i życiu w Nowym Jorku. Na podstawie książki „Zalety dwuznaczności II” zaprezentował też swoje najlepsze prace malarskie.
Spotkanie wiązało się też z grudniowym jubileuszem magazynu Jazz Forum, w którym Rafał Olbiński pełnił funkcję redaktora artystycznego przed wyjazdem z Polski. Z okazji 50-lecia pisma, wydano album zawierający 50 wybranych okładek autorstwa Rafała Olbińskiego, zaprojektowanych w latach 70. XX wieku. Artysta przyznaje, że podczas pracy w Jazz Forum szlifował zdolności graficzne i zdobywał pewność siebie. Założyciel magazynu Jan Byrczek dał mu wolną rękę i pozwolił eksperymentować. To dało artyście pewność siebie i arogancję, która pomogła mu zaistnieć we współpracy ze znanymi tytułami prasowymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego praca podlegała ocenie wielu dyrektorów i korektorów.
Rafał Olbiński urodził się w 1943 roku w Kielcach. W 1981 roku wyjechał do Paryża, a następnie do Nowego Jorku. Jest laureatem ponad 100 prestiżowych nagród, m.in. tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie. Projektuje okładki dla takich tytułów, jak „The New York Times”, „Newsweek” lub „Der Spiegel”.