W Kielcach rozpoczęła działalność Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. W jej skład wchodzą: samorządowcy, przedstawiciele rządu w terenie, pracodawcy i związkowcy. Rada została powołana na mocy nowej ustawy i zastąpiła działającą dotychczas Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego, której prace przez kilkanaście ostatnich miesięcy były sparaliżowane z powodu bojkotu przez związki zawodowe.
Nowe gremium będzie miało swój budżet, będzie mogło inicjować zmiany w prawie i zgłaszać swoje projekty ustaw. Przez pierwszy rok przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego będzie marszałek Adam Jarubas. W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że zrobi wszystko, by prowadzony dialog przynosił dobre rozwiązania, dotyczące choćby inwestycji drogowych, czy problemów, z którymi borykają się pracownicy świętokrzyskich firm.
Przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz podkreślił, że oczekiwania związku wobec Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego są jasne i klarowne. Jak powiedział – związkowcy liczą, że wypracowane przez radę opinie i stanowiska będą wdrażane w życie.
Przedstawiciel Pracodawców RP Aleksander Kabziński jest zdania, że rada na początku powinna zająć się aktualnymi problemami, ponieważ Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w ostatnim czasie nie funkcjonowała. Jedną z takich spraw jest przebudowa trasy nr 7 na odcinku od Skarżyska do granic z województwem mazowieckim, zablokowana przez ekologów.
Do tego tematu wrócimy w jutrzejszej Rozmowie Dnia. Naszym gościem o 8.30 będzie wiceprzewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Mieczysław Gójski.