3 laureatów i 11 wyróżnionych wybrała kapituła organizowanego w Kielcach po raz drugi konkursu „Książka przyjazna dziecku”. Organizatorzy otrzymali ponad 100 zgłoszeń od polskich pisarzy z kraju i z zagranicy. Były one rozpatrywane w dwóch kategoriach: książki nie wydane oraz książki wydane w ciągu ostatnich 2 lat w minimalnym nakładzie 100 egzemplarzy.
Konkurs ma na celu upowszechnienie polskiej literatury dla dzieci, osadzonej w rodzimej kulturze i tradycji. Jury doceniało przede wszystkim walory literackie książek – mówi pomysłodawca konkursu dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Maciej Obara. Muszą one być dobrze napisane i ciekawe. Powinny też promować pozytywne wartości, do których warto zachęcać dzieci. Wyróżnione i nagrodzone książki opowiadają np. o dorastaniu, nawiązują też do regionalnych legend i podań lub pokazują, jak dziecko przez swoją wrażliwość odbiera świat dorosłych. Według Macieja Obary, są to literackie dzieła.
Renata Głasek-Kęska z Kielc otrzymała wyróżnienie za powieść familijną „Skrzaty domowe”. Książka jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia. Opowiada ona historię rodziny z trójką dzieci, która przenosi się z miasta na wieś – mówi autorka. Rodzice tracą pracę w mieście i znajdują nowe źródło utrzymania na wsi. Dzieci nie są zadowolone ze zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki do starego, ponad 100-letniego domu. Dodatkowo, okazuje się, że w nowym domu nie są mile widziani. Strych zamieszkują bowiem skrzaty, które nie lubią: ludzi z miasta, hałasujących dzieci i zmian.
Laureaci konkursu „Książka przyjazna dziecku” otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo, wydawnictwo Jedność wybrało jednego autora, z którym wynegocjuje warunki wydania jego książki.
I. Książki wydane w min. ilości 100 egz. w ciągu dwóch lat przed datą ogłoszenia konkursu:
I nagroda w wysokości 5 tys. zł:
Barbara Kosmowska za książkę „Kolorowy szalik”
Wyróżnienia:
Dorota Combrzyńska-Nogala za książkę „Syberyjskie przygody Chmurki”
Anna Błachucka za książkę „Co ja mam z tymi rodzicami!”
Magdalena Witkiewicz za książkę „Lilka i wielka afera”
Liliana Fabisińska za książkę „Podwodne miasto. Skrzynia piratów”
Emilia Kiereś za książkę „Rzeka”
Renata Głasek-Kęska za książkę „Skrzaty domowe”
Maciej Szymanowicz za książkę „Najmniejszy słoń świata”
II. Książki niewydane lub wydane w nakładzie maks. 99 egz. i niewprowadzone do sieci dystrybucji
Dwie równorzędne I nagrody w wysokości po 2,5 tys. zł :
Małgorzata Kur za książkę „Rodzina z fotografii”
Magdalena Niziołek-Kierecka za książkę „Historyjki świnki Kaloryjki”