Z oferty Muzeum Narodowego w Kielcach chętnie korzystają osoby niepełnosprawne. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich część eksponatów jest opisana w języku Braille’a i dużą czcionką, czytelną dla osób słabowidzących. Niewidomi mogą też korzystać z przewodników audio. Z kolei dla niepełnosprawnych ruchowo w skrzydle budynku funkcjonuje specjalna winda i podjazdy. Osoby niepełnosprawne umysłowo coraz częściej uczestniczą też w zajęciach edukacyjnych, organizowanych w Muzeum.
W Pałacu Biskupów Krakowskich zajęcia są oparte o dostępną kolekcję dzieł sztuki. Od roku zainteresowanie tą ofertą rośnie – mówi Artur Ptak z Działu Edukacji. Osoby niepełnosprawne intelektualnie pracują trochę wolniej, ale ich prace są niezwykłe. Artur Ptak podkreśla, że sztuka jest dla nich formą autoterapii. Poprzez rysowanie lub malowanie wyrażają pozytywne i negatywne emocje, a także relaksują się.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, chętne grupy uczestniczyły w Muzeum Narodowym w warsztatach związanych ze świątecznymi tradycjami i ozdobami. Nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Kielcach Dagmara Bartocha podkreśla, że zajęcia w instytucjach kultury mają też duże znaczenie edukacyjne. Młodzież uczy się obycia w miejscach użyteczności publicznej i poznaje alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Dagmara Bartocha dodaje, że pracownicy Muzeum zawsze dostosowują program warsztatów do potrzeb danej grupy, dzięki czemu młodzież chętnie bierze w nich udział.
Muzeum Narodowe w Kielcach pracuje nad kolejnymi udogodnieniami dla osób niewidomych. W planach są np. specjalnie dostosowane plansze, dzięki którym takie osoby mogłyby lepiej poznawać stałą ekspozycję Muzeum.