Rośnie liczba ofiar przemocy korzystających z pomocy specjalistów. W 1994 roku, do Ośrodka Wsparcia w Kielcach zgłosiły się 24 osoby, a w roku ubiegłym już prawie 2 tysiące. Jak informuje kierownik placówki – Grażyna Pisarczyk, nie oznacza to, że zjawisko przemocy narasta, ale że wzrasta świadomość krzywdzonych.
Przyczyniły się do tego również zmiany ustawowe, które spowodowały, że coraz więcej służb jest zaangażowanych w pomoc ofiarom przemocy. Wzrasta także liczba zakładanych niebieskich kart, czyli dokumentu potwierdzającego użycie przemocy w rodzinie. W 1998 roku wydano ich 176, a w tym roku już prawie 650.
Terapeuta rodzinny Agnieszka Gałczyńska przyznaje, że rozmowy z ofiarami przemocy są bardzo trudne. To ludzie, którzy niejednokrotnie doznawali agresji: fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Często wstydzą się przyznać, że ich oprawcą jest członek rodziny, ponieważ obawiają się reakcji sąsiadów.
W Kielcach rozpoczęła się dziś kampania „Biała wstążka”. Jej celem jest przerwanie milczenia i ograniczenie przemocy wobec kobiet. Do 10 grudnia, odbywać się będą warsztaty skierowane do młodzieży i studentów, przeprowadzony zostanie również konkurs literacki i plastyczny.