Dyrekcja Muzeum Zabawek i Zabawy prowadzi rozmowy na temat pozyskania nowych pomieszczeń. Prawdopodobnie chodzi o jeden z budynków przy ul. Ściegiennego w Kielcach. Muzeum chciałoby tam przenieść m.in. zbiory zabawek, na które brakuje miejsca w dotychczasowej siedzibie. Wkrótce zbiory mają też zostać znacznie poszerzone. W związku z pomysłem utworzenia w Kielcach Pałacu Lalek, do muzealnych magazynów będą trafiać lalki teatralne z całego świata.
W obecnej siedzibie muzeum magazyny znajdują się w piwnicach, które nie do końca odpowiadają wymogom przechowywania zabytków. Dodatkowo, ich powierzchnia wynosi zaledwie około 30 metrów kwadratowych. Dyrektor Muzeum Maciej Obara uważa, że powierzchnia magazynowa powinna być zbliżona do wystawienniczej. Jeżeli sale wystawowe Muzeum zajmują aktualnie 630 metrów kwadratowych, to brakuje około 600 metrów kwadratowych magazynów. Natomiast po powstaniu Pałacu Lalek, zgodnie z wyliczeniami dyrektora, Muzeum powinno dysponować powierzchnią magazynową wynoszącą ok 900 metrów kwadratowych.
Maciej Obara informuje, że kielecki ratusz prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania pomieszczeń, które odpowiadałyby na potrzeby Muzeum. Dyrektor ma nadzieję, że rozmowy zostaną sfinalizowane w tym roku. Do nowego budynku miałaby się też przenieść pracownia konserwacji zabawek. Umożliwiłoby to rozwój unikatowej metody renowacji plastiku, opracowanej przez pracującego w Muzeum Władysława Herbusia – dodaje Maciej Obara. Nikt na świecie nie opracował jeszcze tak skutecznej metody konserwacji tego tworzywa. Maciej Obara chciałby zapewnić odpowiednie warunki do prowadzenia prac konserwatorskich według tej metody. Według niego, zlecenia mogłyby napływać także z innych polskich muzeów.
W środę w Muzeum spotkała się miejska komisja kultury. Radni sformułowali wniosek, w którym jednogłośnie poparli starania Muzeum o pozyskanie dodatkowej przestrzeni – informuje przewodniczący komisji Jarosław Machnicki. Według niego, Muzeum Zabawek i Zabawy to perełka należąca do rzadkości i warto zadbać o jej rozwój.
W całym kraju są 3 muzea poświęcone zabawkom. Kieleckie jest największe z nich. Komisja kultury sformułowała też wniosek do prezydenta, w którym zwraca uwagę na kwestie płacowe w kieleckich instytucjach kultury. Z danych wynika, że pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy mają jedne z najniższych zarobków.