Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentuje ponad 22 tysiące starych monet i banknotów. Większość z nich została znaleziona na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego. Celem wystawy jest pokazanie historii obiegu pieniądza na ziemiach polskich od czasów starożytnych aż do 1990 roku.
Jednym z najcenniejszych eksponatów jest skarb z Połańca – mówi kurator wystawy Paweł Grzesik. Są to rzymskie denary, przedstawiające m.in. wizerunki władców.
Na ekspozycji znajdą się także pojedyncze, bardzo rzadko spotykane monety. Wyjątkowy w skali europejskiej jest talar Jakuba Kettlera. Inną cenną monetą jest dwuzłotówka z okresu Księstwa Warszawskiego. Niewielką ich wybito podczas oblężenia Zamościa w 1813 roku, aby zapłacić walczącym żołnierzom. Monety były w obiegu tylko przez jeden dzień.
Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej. Do czerwca weźmie w nich udział tysiąc osób.
Uczestnicy dowiedzą się, jak powstawały i zmieniały się pieniądze. Każdy będzie też mógł wybić sobie monetę z wizerunkiem Jakuba Zadzika, fundatora Pałacu Biskupów Krakowskich. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie pt. „Autorytet jak w banku” – mówi koordynator programu Izabela Wójcik. Będzie on polegał na zaprojektowaniu banknotu o nominale 100 zł z wizerunkiem osoby ze współczesnej historii Polski.
Wernisaż stałej wystawy poświęconej monetom i banknotom odbędzie się w czwartek o godzinie 18.00.