W Kielcach można oglądać fotografie, plakaty i instalacje oparte na scenografiach Leszka Mądzika oraz filmy o jego spektaklach. Ekspozycja została przygotowana w Biurze Wystaw Artystycznych z okazji 70-tych urodzin artysty i 45 – lecia założonej przez niego Sceny Plastycznej KUL.
Prace umieszczone na wystawie odnoszą się do 20 premier zrealizowanych przez Leszka Mądzika i pokazują przemiany, jakie zachodziły w jego teatrze. W Galerii Górnej znajduje się instalacja złożona z rekwizytów wykorzystywanych w spektaklach. Na wprost wejścia artysta umieścił usypaną z ziemi ścieżkę, na której leżą taczki i elementy przedstawiające ludzkie embriony. Jak przyznaje, jest to główny motyw całej wystawy. Elementy pochodzą ze spektaklu „Bruzda”. Jest to pewna droga, na której zaczyna się ludzkie życie. W spektaklu występuje motyw zasiewania ziarna, z którego ma się coś urodzić. Stąd umieszczone na ziemi embriony – maleńkie dzieci, które zaczynają swoje życie. Taczki, na których umieszczono dorosłe twarze, wyrażają z kolei toczenie się naszego życia i dźwiganie go.
Wystawa Leszka Mądzika nosi tytuł „Dotyk przemijania”. Artysta dodaje, że głównymi tematami, które porusza są człowiek i czas. Czas fascynuje człowieka, przynosi mu cudowne chwile, a także cierpienie i odchodzenie.
Podczas wernisażu, który odbędzie się dziś o godzinie 18.00, Leszek Mądzik zaprezentuje także autorską etiudę, przygotowaną specjalnie na tę okazję – zapowiada dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska. Wystąpi w niej Leszek Mądzik i 3 aktorki z teatru Ecce Homo. Przedstawienie zostanie zarejestrowane, a nagranie będzie można oglądać przez cały czas trwania wystawy. Wystawa będzie dostępna do 11 grudnia.
Leszek Mądzik urodził się w Bartoszowinach w gminie Nowa Słupia. Jest profesorem ASP w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Stworzył kilkadziesiąt spektakli i scenografii, a jego teatr brał udział w ponad 60 międzynarodowych festiwalach. Artysta wystawiał też widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Helsinkach, San Francisco i Waszyngtonie.