Międzynarodowa konferencja i wystawa, poświęcona Lubomirowi Tomaszewskiemu odbywa się w Warszawie. Artysta związany z Ćmielowem, w Polsce jest znany przede wszystkim z projektowania porcelanowych rzeźb oraz ceramicznych serwisów „Ina” i „Dorota”- mówi Katarzyna Rij z Fundacji Art and Desing, promującej twórczość Tomaszewskiego.
Przed wyjazdem do Nowego Jorku artysta pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Wtedy stworzył dla Ćmielowa unikatową kolekcję figurek i serwisów do kawy. Artysta nadal współpracuje z fabryką. Jego ostatnie wzory pochodzą sprzed 3 lat.
Poza projektowaniem porcelany, artysta zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Tworzy prace inspirowane muzyką i tańcem. Jest też założycielem nurtu zwanego emocjonalizmem oraz twórcą techniki malowania ogniem i dymem. Technika powstała, kiedy Lubomir Tomaszewski tworzył cykl prac związanych z holocaustem. Przypalając kawałki drewna zauważył, że daje to różne ciekawe kolory, od czerni i różnych odcieni szarości, po żółć i odcienie burgundu.
Podczas konferencji w Warszawie wystąpią prelegenci z Polski i Stanów Zjednoczonych. Spotkaniu towarzyszy wystawa rzeźb, obrazów i porcelanowych projektów artysty. Prace Lubomira Tomaszewskiego można też oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Ćmielowie.