W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach trwają obchody 40-lecia pracy twórczej Piotra Szczerskiego. Na Małej Scenie i w teatralnym foyer można oglądać wystawę, poświęconą jego archiwalnym spektaklom. Ekspozycja zawiera zdjęcia, artykuły prasowe, rekwizyty ze sztuk oraz prezentację filmu Michała Glocka „Człowiek z teatru”, w którym wystąpił Piotr Szczerski.
Przygotowali ją scenografowie teatralni Jerzy Sitarz, Iwona Jamka i Tomasz Smolarczyk. Przy wejściu na wystawę stoi wieszak z najbardziej charakterystycznym strojem Piotra Szczerskiego – mówi Paulina Drozdowska z Teatru im. Stefana Żeromskiego. Jest tam m.in. zaprojektowana na życzenie dyrektora koszulka z cytatem Samuela Becketta. Napis, stanowiący motto reżysera brzmi: „Próbujesz. Przegrywasz. Trudno. Próbujesz jeszcze raz. Przegrywasz jeszcze raz, przegrywasz lepiej”. Na wprost wejścia umieszczono ekran z filmem. Cała przestrzeń jest wypełniona podwieszonymi krzesłami. Na środku znajdują się plakaty z dawnych spektakli, a wokół rekwizyty, które były w nich wykorzystywane.
W poniedziałek w teatrze zaprezentowano też książkę, poświęconą Piotrowi Szczerskiemu. Jej tytuł „Z butami do nieba. Piotra Szczerskiego teatr życia i śmierci” nawiązuje do pierwszego spektaklu reżysera. Książkę na prośbę Piotra Szczerskiego napisał dyrektor TVP Kielce Marek Mikos. W planach było stworzenie wywiadu-rzeki, ale podczas pobytu w szpitalu Piotr Szczerski uznał, że nie ma już sił na tak długą rozmowę. Poprosił, by Marek Mikos sam napisał książkę o jego życiu. Zawiera ona kilka wątków, m.in. analizę twórczości – mówi Marek Mikos. Nie ma opisów poszczególnych spektakli, ale jest mowa o inspiracjach i autorytetach, którymi byli: Samuel Beckett, Hanoch Levin i Sławomir Mrożek. Drugim wątkiem jest zarządzanie teatrem, a trzecim – życie i śmierć dyrektora. Marek Mikos dodaje, że Piotr Szczerski całe swoje życie traktował jak teatr. Był autentyczny i jednoczesnie tworzył własne autokreacje.
Przez cały tydzień w teatrze można oglądać wybrane spektakle w reżyserii Piotra Szczerskiego. Pokazane zostaną m.in. „Wdowy”, „Hemar. Poeta Przeklęty”, „Kordian”, „Jakiś i Pupcze” oraz „Mężczyzna wart zachodu”. W sobotę odbędzie się konferencja z udziałem krytyków, reżyserów i aktorów, podsumowująca drogę twórczą wieloletniego dyrektora kieleckiego teatru.