W miejscu dawnego kamieniołomu „Korzecko” koło Chęcin otwarto dziś Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Placówka Uniwersytetu Warszawskiego ma służyć studentom i naukowcom, zajmującym się tą dziedziną wiedzy. Uczelnia wybrała na budowę obiektu Góry Świętokrzyskie, ponieważ można tu badać wiele zjawisk ciekawych dla geologów.
Centrum składa się pięciu budynków, połączonych przejściami i zasilanych w 90% z odnawialnych źródeł energii. Znajdują się w nim laboratoria, a także sale wykładowe i konferencyjne. Kierownik centrum Piotr Ziółkowski mówi, że placówka ma także laboratorium mobilne, dzięki czemu naukowcy będą mogli badać znaleziska w terenie. Jest też laboratorium mikroskopowe z najwyższej klasy mikroskopami, a także laboratoria geofizyczne z georadarem i tomografią elektrooporową. Dzięki nim można prowadzić badania nie ingerując w głąb ziemi.
Z Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach będą mogli korzystać studenci różnych specjalności – mówi dziekan Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ewa Krogulec. Wszyscy geolodzy od lat uczą się zawodu w Górach Świętokrzyskich. Praktyki mają tu studenci każdej uczelni, ale dotychczas nocowali w różnych miejscach, a zdobyty materiał badali na swoich uczelniach. Teraz będą mogli nocować w centrum w Chęcinach i prowadzić na miejscu badania.
Budowa centrum kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego ponad 26 milionów pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.