Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zostanie dziś oficjalnie otwarte. Placówka Uniwersytetu Warszawskiego, która powstała w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko, ma służyć studentom i naukowcom, zajmującym się geologią. Uczelnia wybrała na budowę obiektu Góry Świętokrzyskie, ponieważ w tym regionie można badać wiele zjawisk ciekawych dla geologów.
Centrum składa się pięciu budynków, połączonych przejściami i zasilanych w 90% z odnawialnych źródeł energii. Znajdują się w nim laboratoria m.in. mikroskopowe, chemiczne i geologiczne, a także sale wykładowe i konferencyjne. Jeden z budynków został przeznaczony na hotel dla kadry naukowej, studentów i gości. Budowa Centrum kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego ponad 26 milionów pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach został doceniony na tegorocznej gali International Property Awards w Londynie. Jury przyznało mu tytuł najlepszego obiektu użyteczności publicznej w Polsce. Budynek powstał według projektu pracowni architektonicznej WXCA. Ze względu na zdobycie wysokiej liczby punktów, został też nominowany do reprezentowania Europy w kolejnym etapie konkursu.