Pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego stworzyli mapę dźwięków Puszczy Jodłowej. Jest ona dostępna na stronie internetowej parku. Na mapie można zaznaczyć konkretny szlak i sprawdzić, jakie odgłosy można tam napotkać. Pomysłodawczyni projektu, Małgorzata Ossowska, zainspirowała się mapą dźwiękową Wrocławia.
Uznała, że taki pomysł mógłby uatrakcyjnić poznawanie parku i uświadomić spacerowiczom, że jest w nim wiele dźwięków, na które nie zwracają uwagi. Na nagraniach słychać np. śpiewające jednocześnie ptaki: sikorkę, grzywacza i rudzika. Poza głosami przyrody, możemy usłyszeć dźwięk karetki, kosiarki, samochodu i rozmawiających ludzi. To daje pełen obraz przyrodniczy i kulturowy parku.
Pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego zakupili specjalne dyktafony i zaprosili do współpracy wolontariuszy. Dźwięki były nagrywane od czerwca na szlakach i ścieżkach edukacyjnych. Na razie można odsłuchać około 40 nagrań. Do każdego z nich zostało dołączone zdjęcie z danego miejsca. Małgorzata Ossowska informuje, że mapa będzie ciągle poszerzana o kolejne odgłosy. Nie udało się jeszcze nagrać np. deszczu, ani burzy. W planach jest też umożliwienie turystom przesyłania ciekawych dźwięków, które nagrają w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Poza atrakcją turystyczną, mapa dźwiękowa ma pełnić rolę dokumentacji. Na jej podstawie np. za 10 lat będzie można sprawdzić, jak zmieniły się odgłosy w Puszczy Jodłowej i ocenić, jakich gatunków już nie ma oraz czy pojawiły się nowe.