Prawie tysiąc ośmiuset mieszkańców województwa świętokrzyskiego skorzystało w ciągu ostatnich 16 miesięcy z bonu stażowego. To nowa forma wsparcia bezrobotnych. Poszukujący pracy, na własną rękę znajduje półroczny staż. Jeśli pracodawca zadeklaruje, że po jego odbyciu zatrudni tę osobę na kolejne pół roku, otrzymuje tzw. bon stażowy, czyli zwrot kosztów.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach- Arkadiusz Piecyk informuje, że zainteresowaniem bezrobotnych cieszą się także bony szkoleniowe. Z tej formy wsparcia skorzystało dotychczas 500 bezrobotnych, do 30 roku życia. W tym przypadku, osoba poszukująca pracy może sobie wybrać szkolenie, za które zapłaci urząd pracy.
Ponad 180 bezrobotnych skorzystało z tzw. bonów na zasiedlenie. Otrzymać je mogą te osoby, które znajdą pracę minimum 80 km od miejsca swojego dotychczasowego zamieszkania i zdecydują się przeprowadzić w nowe miejsce.
Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy przyznaje, że nie wszystkie nowe formy aktywizacji spotykają się z zainteresowaniem. Chodzi zwłaszcza o refundacje składek na ubezpieczenie społeczne oraz granty na telepracę. Dotychczas, nikt nie skorzystał z tego rodzaju wsparcia. Tymczasem, telepraca może być korzystna szczególnie do osób młodych, które chcą powrócić do pracy, np. po urodzeniu dziecka. Umowa o telepracę zawiera takie same elementy, jak standardowa umowa o pracę, ale pracownik może wykonywać swoje obowiązki służbowe np. w domu, a efekty pracy przesyłać do pracodawcy drogą elektroniczną. Nowe formy aktywizacji zostały wprowadzone w życie w maju ubiegłego roku po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.