Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach obchodzi 70-lecie istnienia. Placówka powstała w 1945 roku, m.in. dzięki staraniom pierwszego dyrektora- Henryka Czarneckiego. Uroczystości będą trwały trzy dni. Rozpoczną się w piątek od rajdu absolwentów.
W sobotę, po mszy pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego uczniowie, nauczyciele, absolwenci i sympatycy „Plastyka” spotkają się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Odbędzie się tam gala i otwarcie jubileuszowej wystawy, prezentującej najnowsze i archiwalne prace dyplomowe uczniów – zapowiada dyrektor szkoły Maria Kowalczyk.
Kilka wystaw przygotowano też w budynku szkoły przy ul. Radiowej. Są to m.in. prace kilkudziesięciu nauczycieli „Plastyka” oraz zdjęcia przedstawiające historię szkoły. Dzięki nim, absolwenci będą mogli powspominać konkretne wydarzenia, w których uczestniczyli. Niektórzy odnajdą na fotografiach siebie i swoich kolegów. Zostaną też przypomniane najważniejsze postaci związane z „Plastykiem”, np. wieloletni dyrektor szkoły Tadeusz Maj.
Maria Kowalczyk dodaje, że trwa odtwarzanie artystycznego ogrodzenia placówki. W latach 80-ych umieszczano tam prace dyplomowe uczniów. Przeważnie były to ceramika i rzeźba. Teraz pojawiają się kolorowe elementy ceramiczne, wypalane w piecach kieleckiej szkoły.
W kieleckim „Plastyku” uczy się około 240 osób. Szkolą się w sześciu specjalizacjach, wśród których są np. techniki rzeźbiarskie, ceramika, malarstwo i tkanina artystyczna.