Co roku 45 tysięcy osób w Polsce umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę „antysmogową”. Dzięki nowym przepisom władze lokalne będą mogły skuteczniej walczyć z emisją szkodliwych substancji.
Doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że zmiana przepisów daje nadzieję na poprawę jakości powietrza. Człowiek nie ma wpływu na to, czym oddycha.
Niebezpieczne pyły i związki chemiczne kumulują się w układzie oddechowym, krążenia i w całym organizmie. Później wpływa na rozwój nowotworów, Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, astmy, zawałów czy udarów.
Doktor Dąbrowiecki zwraca uwagę, że ludzie nie są świadomi, że spalając śmieci, zanieczyszczają powietrze i wywołują różne choroby. To, co wrzucasz do swojego pieca, to samo wydostaje się przez komin i wraca przez okno do domu – dodaje doktor Dąbrowiecki.
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast (Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice) jest w 10. najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji europejskich. Źródłem zanieczyszczenia powietrza toksycznymi substancjami i pyłami są: przemysł i komunikacja, domowe piece i kotłownie.