Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach otrzymał imię Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”. Nowy sztandar szkoły został poświęcony podczas uroczystości w bazylice katedralnej w Kielcach. Patronka szkoły była sanitariuszką i łączniczką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W lipcu 1946 r., 18-letnia wówczas „Inka” wyjechała po materiały opatrunkowe do Gdańska, gdzie została aresztowana. Po ciężkich przesłuchaniach, skazano ją na utratę praw publicznych i obywatelskich oraz na karę śmierci za przynależność do AK. Egzekucję wykonano.
O to, by „Inka” została patronką kieleckiej szkoły, jej uczniowie i nauczyciele ubiegali się od ponad roku – mówi dyrektor Małgorzata Banasik-Rusak. Szkoła nie miała wcześniej patrona, dlatego dyrektorka zaproponowała, by została nim Danuta Siedzikówna. W maju 2014 roku odbyło się głosowanie, w którym uczniowie spośród kilku propozycji wybrali właśnie „Inkę”. Wniosek szkoły w tej sprawie pozytywnie przegłosowali kieleccy radni.
Uczniowie zdobywali wiedzę o nowej patronce m.in. na lekcjach wychowawczych. Jej życiorys był dla niektórych uczniów inspiracją do stworzenia piosenek, które zostały zaprezentowane na dzisiejszych uroczystościach. Młodzież podkreślała, że „Inka” jest dla nich wzorem. Swoim życiem pokazała, że ważne były dla niej Bóg, honor i Ojczyzna. Potrafiła dążyć do swojego celu. To dobrze, że została patronką szkoły – mówili zgodnie uczniowie.
Dyrektor Delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita stwierdziła, że tragiczna historia „Inki” może być przykładem także dla dorosłych. Niektóre wartości były dla niej ważniejsze niż życie. To dla każdego z nas sygnał, że warto walczyć o to, co jest ważne – dodała.
Podczas uroczystości przemawiała m.in. liderka świętokrzyskiej listy PiS w wyborach do sejmu, Anna Krupka. Jej wystąpienie wzbudziło wątpliwości, czy kandydat powinien zabierać głos na szkolnym święcie. Ale wystąpiła także świętokrzyski kurator oświaty, Małgorzata Muzoł, również kandydująca w wyborach, z listy PSL.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach będzie świętować uroczystości związane ze swoim patronem co roku 1 marca, w dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.