Świętokrzyskie kuratorium oświaty podsumowało zmiany w szkolnictwie zawodowym, do których doszło w ostatnim roku. Przebiegał on pod hasłem „Rok zawodowców”, a poprawa jakości kształcenia w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych była jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dziś na konferencji, która odbyła się w Kielcach oceniano, jak świętokrzyskie placówki stosowały się do wytycznych resortu. Według Małgorzaty Muzoł, świętokrzyskiego kuratora oświaty, mijający rok był udany dla uczniów szkół zawodowych w naszym województwie. – Szkoły nauczyły się rozmawiać z pracodawcami. Coraz więcej placówek ma podpisane umowy o współpracy, o organizację staży i warsztatów. Dzięki funduszom unijnym coraz więcej uczniów może poprawiać swoje umiejętności podczas praktyk za granicą – mówi Małgorzata Muzoł.
Podczas konferencji przedstawiono dokonania szkół, między innymi klasę patronacką firmy MAN, powstałą w Starachowicach, mówiono o coraz lepszym poziomie doradców zawodowych pomagających uczniom gimnazjów wybrać dalszą drogę kariery edukacyjnej. Ale wspominano też o koniecznych zmianach, między innymi dotyczących rozwoju dualnego systemu kształcenia, czyli większej liczby zajęć praktycznych u pracodawców. Według Piotra Prędoty, dyrektora Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, dzięki temu szkoły przynajmniej częściowo obronią się przed skutkami niżu demograficznego.
Obecnie w naszym województwie w klasach wielozawodowych kształci się zaledwie około tysiąca uczniów.