W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym powstanie sala hybrydowa, w której będą mogły być przeprowadzane skomplikowane zabiegi chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii oraz kardiologii inwazyjnej. Pomieszczenie będzie wyposażone w najwyższej klasy cyfrowy angiograf, czyli aparat służący do obrazowania naczyń.
Jak informuje ordynator Kliniki Chirurgii Naczyniowej dr Jarosław Miszczuk, dzięki nowoczesnym urządzeniom, lekarze będą operowali z dużo większą precyzją niż dotychczas. Pacjenci nie będą już musieli jeździć do warszawskiej klinki, a lekarze będą operować tętniaki piersiowo–brzuszne, łuk aorty i jego odgałęzienia. Będą mogli również wszczepiać pacjentom rozgałęzione stengrafty.
Sala hybrydowa będzie także wykorzystywana przez kardiochirurgów, np. do wszczepiania zastawek aortalnych – informuje ordynator Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu wojewódzkim, dr Edward Pietrzyk. Na doposażenie sali hybrydowej milion trzysta tysięcy złotych szpital pozyskał z Ministerstwa Zdrowia – informuje dyrektor lecznicy Andrzej Domański.
Sala hybrydowa w szpitalu na Czarnowie, w przyszłości będzie wykorzystywana do celów naukowych. Kliniki lecznicy stanowić będą zaplecze dla kierunku lekarskiego, otwieranego w październiku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.