W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach obejrzymy w tym sezonie 4 premiery. Zostały one zaplanowane jeszcze przez byłego dyrektora, zmarłego w maju, Piotra Szczerskiego. Widzowie zobaczą m.in. „Wampira” Władysława Reymonta i „Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina.
Ciekawą propozycją będzie też adaptacja komediowego thrillera Petera Colleya pt. „Wrócę przed północą” w reżyserii Mirosława Bielińskiego. We wrześniu na deskach ukaże się trzecia część tryptyku o wielkich kobietach w historii -autorstwa Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina. Będzie ona poświęcona Elżbiecie Batory, zwanej „krwawą hrabiną”.
Reżyser Wiktor Rubin wyjaśnia, że nie wiadomo, skąd wzięły się legendy o hrabinie i ile jest w nich prawdy. Nie wiadomo, czy naprawdę zamordowała 650 dziewic, wierząc, że ich krew przywróci jej młodość, czy był to wymysł jednego z ówczesnych polityków. Twórcy spektaklu chcą w nim poruszyć problem obowiązku piękna i dbania o własny wizerunek.
Sezon artystyczny w Teatrze im. Stefana Żeromskiego rozpocznie się 5 września. Tego dnia zostanie wystawiony spektakl „Dzieje grzechu”. O godzinie 16:30 na teatralnym dziedzińcu odbędzie się też czytanie fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa – mówi przygotowujący wydarzenie aktor Mirosław Bieliński. Zamierza on wybrać fragmenty, które pokażą zawarte w książce poglądy Bolesława Prusa. Będą one dotyczyły miłości i relacji damsko-męskich, a także spraw społeczno-politycznych.
W październiku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego zostanie upamiętniona postać Piotra Szczerskiego. Będzie to wspomnienie 40-lecia teatralnej drogi wieloletniego dyrektora i reżysera – mówi Paulina Drozdowska . Zostanie zorganizowana wystawa i konferencja z udziałem krytyków literackich. Odbędzie się też promocja książki Marka Mikosa o Piotrze Szczerskim. Wydarzeniom będą towarzyszyły prezentacje spektakli wyreżyserowanych przez Piotra Szczerskiego.
Teatr im. Stefana Żeromskiego po raz czwarty zakwalifikował się też do ministerialnego programu Teatr Polska. W tym roku kieleccy aktorzy wystawią w miejscowościach pozbawionych scen teatralnych spektakl „Jakiś i Pupcze” w reż. Piotra Szczerskiego. Wystąpią też w festiwalu Talia, w którym zaprezentują spektakl „Twardy gnat, martwy świat”.