Miseczka z wodą do picia i głębsza do kąpieli. W ten sposób możemy pomóc ptakom podczas upalnych dni. Jak mówi Jarosław Sułek z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, wody do picia potrzebują przede wszystkim ptaki w miastach.
– Namawiałbym wszystkich mieszkańców Kielc i regionu, żeby wystawiać świeżą wodę w zacienione miejsce. Co kilka godzin powinniśmy ją wymieniać, bo bardzo szybko się nagrzewa – tłumaczy Jarosław Sułek.
Oprócz niedoborów wody wiele ptaków, zwłaszcza młodych, cierpi z powodu kontuzji. W sierpniu te zwierzęta doskonalą umiejętności latania. Jak informuje doktor Janusz Wróblewski, założyciel Ptasiego Azylu w Ostrowie pod Chęcinami największym zagrożeniem są dla nich przewody wysokiego napięcia. – Każde dzikie zwierzę przebywające na terenie danej jednostki administracyjnej – gminy czy województwa – podlega pod opiekę państwa. W przypadku znalezienia rannego lub chorego zwierzęcia zgłasza się to zwykle do gminy. Oni przyjeżdżają, przewożą zwierzę do lekarza weterynarii, który je diagnozuje. Ptaki zwykle trafiają do mnie na czas rehabilitacji – mówi doktor Janusz Wróblewski.
W Ptasim Azylu przebywa obecnie 9 bocianów. Część z nich po leczeniu odleci na zimę do Afryki.