W Kielcach odbędą się uroczystości związane ze świętem Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. O godzinie 16.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzą się poczty sztandarowe kilkunastu szwadronów kawalerii ochotniczych z całej Polski. Będzie też jedyna w kraju orkiestra kawaleryjska. Na placu Wolności odbędzie się uroczysty apel z pełnym ceremoniałem wojskowym.
Następnie zebrani przemaszerują na ul. Jana Pawła II. W kościele Świętej Trójcy o godzinie 17.00 rozpocznie się msza święta. Potem zebrani udadzą się na ulicę Sienkiewicza, gdzie przed hotelem „Bristol” zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Będzie ona poświęcona członkom 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich, którzy toczyli w tym miejscu walki – mówi dowódca kieleckiego Szwadronu Kawalerii Robert Mazur. „12 sierpnia 1914 roku patrol trzynastu ułanów wkroczył do Kielc i stoczył tam bitwę z pododdziałem kozaków z wojska carskiego. To wydarzenie poprzedzało wejście do Kielc I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Pierwsza tablica poświęcona ułanom została odsłonięta w 1935 roku. W 1939 roku została ona ściągnięta, a jej dalsze losy nie są znane” – powiedział Radiu Kielce.
W uroczystości odsłonięcia tablicy wezmą udział krewni trzech żołnierzy, którzy brali udział w historycznej potyczce pod Bristolem: Władysława Beliny-Prażmowskiego, Antoniego Jabłońskiego i generała Grzmota-Skotnickiego. Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich zrzesza ponad 100 osób. Stowarzyszenie kontynuuje tradycje Ułanów Wileńskich, kierując się przyjaźnią, braterstwem i nawiązaniem do wartości katolickich. Członkowie grupy w mundurach historycznych uczestniczą w uroczystościach państwowych i religijnych. Zajmują się także edukacją i pomocą Polakom na Kresach Wschodnich.