Wystawa ćmielowskiej ceramiki została otwarta w czwartek w Muzeum Narodowym w Kielcach. Placówka od lat 50. ubiegłego wieku zgromadziła największą w Polsce kolekcję wyrobów tej fabryki. Na ekspozycji można obejrzeć około 700 zabytków, opisanych i ułożonych chronologicznie. Wśród nich zachowany niemal w całości serwis sprzed 100 lat, złożony z 91 elementów.
Kurator wystawy – dr Magdalena Śniegulska-Gomuła informuje, że w XIX wieku, produkty z Ćmielowa szybko zyskiwały popularność, bo nie były drogie. Wytwarzano i sprzedawano głównie naczynia użytkowe, które trafiały do większości polskich domów. Dekoracyjnie zdobione i droższe serwisy zaczęły się częściej pojawiać w II połowie XIX wieku, po przejęciu fabryki przez kupca Kazimierza Cybulskiego.
Swoją pozycję wytwórnia zawdzięcza wybitnym projektantom. Pierwszym z nich był pochodzący z Czech Gabriel Weiss, który zapoczątkował w Ćmielowie produkcję porcelany. Z kolei technolog Bronisław Kryński opracował barwioną na różowo masę porcelanową, którą można zobaczyć na wystawie w serwisie „Kula”. Na ekspozycji są też elementy zaprojektowane w czasach II wojny światowej przez wybitnego krakowskiego rzeźbiarza Franciszka Kalfasa.
Podczas wernisażu został wręczony Laur Porcelanowy. To nagroda dla projektantów i artystów, których praca wpływa na jakość polskiego przemysłu. Jej inicjatorem są Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież.
Ekspozycja będzie czynna do 29 listopada.