W Korytnicy w powiecie jędrzejowskim archeolodzy odkryli kolejne zabytkowe elementy z czasów kultury przeworskiej. Znajduje się tam cmentarzysko użytkowane od końca II w p.n.e do III w n.e. Archeolodzy odnajdują tam dobrze zachowane groby z darami, w które wyposażano zmarłych.
W większości były to wydrążone w ziemi jamy, do których wsypywano spalone szczątki i elementy wyposażenia, np. ceramikę i przedmioty użytkowe – mówi Andrzej Przychodni z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Znaleziono min. zapinki wykonane z brązu i żelaza służące do upinania stroju kobiety.
Korytnica jest jednym z dwudziestu czterech miejsc w Polsce, w którym odkryto groby kultury przeworskiej zawierające narzędzia kowalskie. Pierwsze znaleziono w dwudziestoleciu międzywojennym. Teraz udało się odnaleźć kolejny taki element – dodaje Andrzej Przychodni. Jest to pilnik, który był używany przez kowali do wygładzania elementów. Został znaleziony poza grobem, choć prawdopodobnie pochodził z nekropolii.
Archeolodzy natrafili też na tzw. pochówek symboliczny. Jego miejsce było oznaczone grotem żelaznym wbitym pionowo w grunt. Obok znajdował się grób bez szczątków zmarłego. Prace archeologiczne w Korytnicy trwają od 17 lat. Znalezione obiekty po zbadaniu trafią prawdopodobnie do Muzeum Narodowego w Kielcach.