Kamila Wawrzeńczyk – zdobywczynią Nagrody im. Tomasza Wosia, przyznanej po raz pierwszy przez Radio Kielce najmłodszemu wykonawcy Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz. W Busku Zdroju odbyła się finałowa gala. Nagrodę wręczyła Kamili redaktor naczelna Polskiego Radia Kielce, Joanna Gergont-Woś.
Jak mówiła – jest to dla niej wyjątkowa chwila, wzruszająca i bardzo osobista. Tomek był dziennikarzem naszej rozgłośni, związanym przez wiele lat z buskim festiwalem. Chętnie poznawał artystów, by opowieściami o nich ubarwiać koncerty.
Kamila Wawrzeńczyk jest laureatką wielu konkursów – m. in. Świętokrzyskich Spotkań z Muzyką Polską, a także Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego. Jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Od września jej mistrzem będzie Artur Jaroń, dyrektor artystyczny buskiego festiwalu. Przyjmując nagrodę Kamila powiedziała, że jest bardzo zaskoczona i wzruszona. Podziękowała także publiczności za ciepłe przyjęcie.
W sobotę odbyły się finałowe koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Publiczności zaprezentowali się najpierw: Ewa Bem oraz włoski duet fortepianowy Carli Aventaggiato i Maurizio Matarrese. Wieczorem finałową galę uświetniło wykonanie fragmentów opery „Carmen” Georgesa Bizeta. Gala transmitowana była na żywo przez Radio Kielce.
Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowało się wielu znakomitych artystów: wśród nich – śpiewaczka Małgorzata Walewska, a także wirtuozi skrzypiec – Vadim Brodski i Konstanty Andrzej Kulka.
3.7.2015
Dyrygent – Jerzy Maksymiuk – poprowadził wczoraj wieczorem koncert współczesnych dzieł polskich kompozytorów – podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, odsłonił też w buskiej Alei Gwiazd „Słoneczko” swego imienia.
Jak mówi Alicja Bednarska – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, dyrygent otrzyma także inne wyróżnienia.
Jerzy Maksymiuk posadzi swe drzewko w parku zdrojowym w piątek około 15.30, a potem spotka się z publicznością w festiwalowej kawiarence.
Tymczasem w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia odbędzie się kolejny koncert festiwalu mówi dyrektor imprezy – Artur Jaroń.
O 21.30 w pińczowskiej synagodze odbędzie się recital Katarzyny Groniec – zatytułowany „Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej”.
A w festiwalowym studiu Radia Kielce jest Leszek Ślusarski.
O nagrodzie Radia Kielce mówili Artur Jaroń, Dyrektor Festiwalu i Jarosław Kusto – Prezes Zarządu Radia Kielce.
2.7.2015
Podczas festiwalu imienia Krystyny Jamroz w buskim kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta, zabrzmiało dzieło Giacomo Rossiniego – „Stabat Mater”.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, oraz śpiew czworga solistów występujących pod dyrekcją Jacka Rogali – porwał publiczność. Partie basowe, z wielkim zaangażowaniem śpiewał w środę Robert Gierlach.
W czwartek odbędzie tylko jeden koncert, mówi dyrektor festiwalu Artur Jaroń.
Te utwory to dzieła Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego, Stanisława Moryto i Jerzego Maksymiuka.
Dyrygent poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną. Koncert rozpocznie się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury o godz. 20.00, a wcześniej – o 18.00, w Alei Gwiazd Parku Zdrojowego, artysta odsłoni „Słoneczko” swego imienia.
Kolejny raz odwiedzamy Busko-Zdrój. Tam w festiwalowym studiu Radia Kielce czeka na nas Leszek Ślusarski.
Naszymi gośćmi byli Jakub Oczkowski, Klaudia Duda, Piotr Hertok, Jacek Rogala
30.6.2015
Wtorek na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz upłynął pod znakiem operetki. W Solcu-Zdroju w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja zabrzmiały popularne arie operetkowe i musicalowe, śpiewane przez : Romę Owsińską, Klaudię Dudę, Jakuba Oczkowskiego i Łukasza Gaja.
Nadkomplet widzów zgromadziła w Busku-Zdroju „Księżniczka czardasza” – 3-aktowa operetka, zaprezentowana przez Gliwicki Teatr Muzyczny.
W środę na Festiwalu kolejna część „Estrady Młodych”. O 15.00 w sali sanatorium „Marconi”, występy laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego.
Natomiast o 19.00, w kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta, wielkie dzieło Giacomo Rossiniego – „Stabat Mater”, zostanie zaprezentowane w znakomitej obsadzie, podkreśla dyrektor festiwalu – Artur Jaroń.
Zwieńczeniem festiwalowego wieczoru będzie występ grupy „AudioFeels”. Cieszący się uznaniem krytyków zespół, przedstawi wiele przebojów a także własne utwory – wykorzystując wyłącznie głosy ośmiu wokalistów. Koncert „AudioFeels” rozpocznie się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury o 21.00.
29.6.2015
Niezwykłych wrażeń dostarczył publiczności poniedziałkowy wieczór XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. W recitalu, opartym w znacznej części na nieznanych w Polsce pieśniach Reynaldo Hahna, z wielką klasą zaprezentowała się Małgorzata Walewska. Śpiewająca mezzosopranem, rozchwytywana przez impresariów całego świata artystka, wystąpiła na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w duecie z grającą po mistrzowsku na harfie Małgorzatą Zalewską.
Ten niecodzienny, świetnie brzmiący duet, wręcz zachwycił publiczność, więc owacjom na stojąco nie było końca. Pełen uznania był m.in. Adam Czopek – ceniony w kraju znawca sztuki operowej. Jak powiedział – odkrycie przez Małgorzatę Walewską Reynaldo Hahna, w Polsce kompozytora nieznanego, to świetny pomysł.
Małgorzata Walewska, która ostatni bis zaśpiewała a`capella powiedziała, że reakcja publiczności była dla niej największą nagrodą. – Jeżeli coś jest podane z emocją, przeżyte prawdziwie i szczerze przez artystę, to nie ma siły, żeby nie podziałało na słuchacza – stwierdziła, dodając, że buska publiczność jest obyta w sztukach muzycznych.
We wtorek na Festiwalu im. Krystyny Jamroz – „Estrada Młodych”. W sali Sanatorium „Marconi” zaprezentowali się studenci klasy skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Wieczorem, o 20.00 – dwa koncerty z repertuarem operetkowym. Dyrektor festiwalu Artur Jaroń powędruje ze swoim zespołem do Solca Zdroju. W kościele p.w. Świętego Mikołaja odbędzie się gala operetkowa z udziałem artystów, związanych z naszym regionem, a z Buskiem szczególnie. Wystąpią: Roma Ambroziewicz- Owsińska, jej wychowanka Klaudia Duda, oraz Jakub Oczkowski i gościnnie – Łukasz Gaj. Solistom towarzyszyć będzie Strauss Amsamble.
W tym samym czasie, na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zagości „Księżniczka czardasza”. Popularną operetkę Emmericha Kalmana, pod dyrekcją słynnego Rubena Silvy, zaprezentuje Gliwicki Teatr Muzyczny.