Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach poszukuje zdjęć i historii osób, które w latach 1939-1956 przebywały w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. Ich fotografie w formie porcelanowych tabliczek są umieszczane w ogrodzeniu dawnego więzienia, tworząc tzw. Mur Pamięci. Jest to forma upamiętnienia osób, które zginęły w kieleckim więzieniu lub zostały stąd wysłane na śmierć np. do obozów koncentracyjnych. Do tej pory udało się upamiętnić 100 osób. Są wśród nich urzędnicy , wojskowi, księża, nauczyciele, dyrektorzy szkół, harcerze i inni.
W czasie wojny byli poszukiwani i torturowani przez gestapo, wywożeni do obozów lub ginęli po wojnie z rąk funkcjonariuszy UB – mówi dyrektor OMPiO Marek Maciągowski. Za każdym zdjęciem kryje się odrębna, tragiczna historia, czasem całej rodziny, jak w przypadku rodziny Sokalskich. Ojciec, Michał Sokalski, kierownik szkoły na Baranówku został aresztowany przez Niemców w 1941 roku. Razem z nim zatrzymano jego trzech synów, żołnierzy Szarych Szeregów. Wszyscy czterej byli w strukturach Wywiadu Związku Walki Zbrojnej AK. Zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego, gdzie zginęli.
Przedstawienie każdej z tych historii sprawia, że ofiary wojny przestają być anonimowe. Świadkowie tamtych wydarzeń są już w podeszłym wieku i to ostatni moment na zgromadzenie ich wspomnień. Kilkanaście zdjęć zostało przekazanych z innych części kraju, np. Gdańska. We Wrocławiu udało się uzyskać zdjęcie ks. Wojciecha Michałowicza, przełożonego szkoły salezjańskiej w Kielcach, który został zamordowany w Dachau. Do OMPiO dotarło też zdjęcie o. Jana Finca, superiora klasztoru oo. Oblatów na Św. Krzyżu, który został rozstrzelany na stadionie w Kielcach.
W czasie II wojny światowej gestapo przetrzymywało w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach kilkanaście tysięcy osób. Dokładnie nie wiadomo, ile z nich zginęło. Każdy, kto posiada zdjęcia i informacje o więźniach, może je przekazywać do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Aktualnie OMPiO weryfikuje informacje o kolejnych 50 osobach.