Chęciny obchodzą w niedzielę święto miasta. Impreza nawiązuje do czasów średniowiecznych, gdy tamtejszy zamek był rezydencją rodzin królewskich. Na rynku rozbrzmiewa średniowieczna muzyka, odbywają się pokazy pojedynków na białą broń oraz prezentacje sokolnicze.
Najmłodsi z zainteresowaniem przyglądali się drapieżnym ptakom. Podobały im się też średniowieczne stroje grupy rekonstrukcyjnej. Dla starszych ważne było to, że można się spotkać ze znajomymi i wspólnie spędzić czas.
Na chęcińskim rynku prezentują się grupy rekonstrukcyjne, kultywujące średniowieczne tradycje rycerskie. Jedna z nich, Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej działa od kilku lat. Dziś jej członkowie wystąpili w strojach siedemnastowiecznych.
Rafał Brzeski miał na sobie ubiór polskiego szlachcica, który charakteryzował się wieloma zdobieniami. Nakrycie głowy, zwane kołpakiem zawierało pióra, które musiały pochodzić od ptaka łownego, np. sokoła. Na żupan nałożona była szata zwana delią. Była ona podszyta futrem. Ubiór był zapinany na ozdobne guzy i dopełniony butami z wysoką cholewą. Członkowie grupy we własnym zakresie szyją ubiory, wzorowane na dawnych rycinach.
Podczas Jarmarku Chęcińskiego można kupić wyroby rękodzielnicze i tradycyjne potrawy. Wieczorem odbędzie się pokaz iluminacji świetlnej na murach zamku. Imprezę zakończy występ Bartka Wrony.