Uroczyste podsumowanie tegorocznej, piątej już edycji konkursu „Student-Wynalazca” odbyło się w czwartek w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Konkurs jest organizowany wspólnie przez urząd oraz Politechnikę Świętokrzyską. Laureaci biorą udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W tym roku zdobyli tam aż 5 medali – jeden złoty i cztery srebrne. Srebro wywalczył wynalazek Igi Jasińskiej, doktorantki Politechniki Świętokrzyskiej. Udoskonaliła ona elementy silkatowe, które są używane w budownictwie.
– Elementy silkatowe, to głównie cegły i bloczki, używane podczas budowania domów. Mój element silikatowy jest lżejszy od dotychczas używanych, a co za tym idzie ma większą termoizolacyjność. Jego użycie pozwoliłoby uzyskać cieplejsze, bardziej oszczędne w utrzymaniu domy – tłumaczy Iga Jasińska.
Jak mówi Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego, sukcesy tegorocznych laureatów konkursu podczas wystawy w Genewie, pokazują, że pomysły studentów polskich uczelni mają ogromny potencjał. Alicja Adamczak podkreśla, że bez głównego organizatora konkursu, czyli Politechniki Świętokrzyskiej młodzi wynalazcy mogliby nie mieć szansy zaprezentowania swoich osiągnięć na arenie międzynarodowej.
– Staramy się wspierać Politechnikę w sposób logistyczny, również poprzez zabiegi związane z upowszechnianiem tego konkursu. Sam konkurs rozwija się, nie tylko jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń. Choć tych wciąż jest zbyt mało i nie odzwierciedlają całego potencjału twórczości studenckiej – twierdzi prezes Urzędu Patentowego RP.
Podczas pięciu edycji konkursu „Student-Wynalazca” zgłoszonych zostało 379 wynalazków z 43 uczelni. Laureaci zdobyli w sumie 8 złotych, 9 srebrnych oraz 3 brązowe medale podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.