Leczenie daleko od miejsca zamieszkania, niewytłumaczalne zwlekanie z odwiedzeniem lekarza – to tylko dwa z wielu punktów ankiety, która ma pomóc w rozpoznaniu symptomów, świadczących o przemocy domowej. Dokument ma trafić do gabinetów lekarskich w całej Polsce.
Inicjatorem akcji jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Broszury opracowali eksperci, na co dzień zajmujący się tą problematyką. Przydatność ankiet przez pół roku testowała grupa pracowników ochrony zdrowia w całym kraju.
Ankieta składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy sytuacji krzywdzenia osoby dorosłej, druga- sytuacji dzieci. Jest w nich kwestionariusz czynników ryzyka i metoda postępowania w takich sytuacjach – mówi Renata Durda z Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
Ankieta jest długa i zagmatwana, wymaga czasu, aby ją dokładnie przeanalizować, a dane w niej zawarte wydają się być oczywiste dla lekarzy pierwszego kontaktu – ocenia Agnieszka Goraj-Komodołowicz, lekarz rodzinny z przychodni Medica w Kielcach.
Kwestionariusz oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie ma sprawić, że lekarze będą częściej zakładać tak zwane Niebieskie Karty, czyli dokumenty, które uruchamiają mechanizm pomocy prawnej, medycznej i socjalnej osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
Według danych wydziału polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach – w 2014 roku w naszym regionie procedurą Niebieskiej Karty objęto 4 229 rodzin. Są to dane, przyjęte od wszystkich służb uprawnionych do jej wystawiania. Nie ma jednak informacji, ile z tych przypadków zgłosili lekarze.
Ankiety opracowane przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” trafią do wszystkich ośrodków zdrowia w Polsce w najbliższym czasie.