W Kielcach rozpoczyna się w czwartek Objazdowy Festiwal „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie”. Przez 6 kolejnych dni – do 2 czerwca w Muzeum Dialogu Kultur będzie można nie tylko obejrzeć ponad 20 filmów z całego świata, ale uczestniczyć w dyskusjach. „Skupiliśmy się na czterech najistotniejszych według nas problemach, dotyczących łamania praw człowieka” – poinformowała Barbara Biskup ze Stowarzyszenia Amnesty International.
Pierwsza dyskusja w środę i będzie dotyczyć Ukrainy i Rosji w cieniu wojny. To nie tylko spojrzenie ekspertów od stosunków międzynarodowych, ale i Ukraińców oraz Rosjan, którzy obecnie mieszkają w Kielcach. Kolejne tematy będą związane z prawami kobiet oraz neonazizmem i postawami rasistowskimi. W tej ostatniej dyskusji oprócz stróżów prawa czy organizacji pozarządowych, wezmą udział również kibice sportowi. Będzie mowa m.in. o przejawach rasizmu na stadionach.
1 czerwca w Dniu Dziecka zaplanowano natomiast rozmowę na temat praw najmłodszych – pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. Poprowadzi ją pedagog Łukasz Kołomański, który poinformował, że punktem wyjścia do dyskusji będzie film pt „Dzieci Dzwonią”. Liczba dzwoniących do telefonu zaufania świadczy o tym, że dzieci mają problemy i nie bardzo wiedzą do kogo się z nimi zwrócić.
Organizatorzy zachęcają do wymiany poglądów i oglądania dokumentów, które są praktycznie niemożliwe do obejrzenia poza festiwalem.
Kielecki przegląd otworzy w czwartek o godz. 19 film pt „Szlaki Gringo” pokazujący wpływ masowej turystyki na degradację środowiska naturalnego i miejscowych społeczności.
WATCH DOCS to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, który powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Co roku gromadzi w Polsce kilkadziesiąt tysięcy widzów.