Główny Urząd Statystyczny sprawdza, w jaki sposób przemieszczają się Polacy. Do udziału w badaniu wytypowano 18 tysięcy gospodarstw domowych, w tym prawie 600 z województwa świętokrzyskiego.
Ankieterzy pytają m.in. o codzienne dojazdy do pracy, szkoły i na zakupy, a także o wyjazdy weekendowe. W ankiecie są też pytania o dłuższe wyjazdy wakacyjne i urlopowe – wyjaśnia rzecznik GUS w Kielcach, Aneta Królik. Respondenci podają m.in. środek transportu, odległość, cel i czas trwania podróży. Badania są anonimowe.
Ankieterzy pytają też mieszkańców regionu o warunki i jakości życia. Do tego projektu wylosowano 770 gospodarstw ze Świętokrzyskiego. Mieszkańcy odpowiadają na pytania o warunki mieszkaniowe, źródło i wysokość dochodu. Z ubiegłorocznego badania wynikało, że ponad połowa ankietowanych Polaków nie była w stanie pokryć z własnych pieniędzy nieoczekiwanego wydatku w wysokości 1 tysiąca złotych – dodaje Aneta Królik. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, większość była ogólnie zadowolona z życia. Wśród pozytywów wymieniano relacje z ludźmi, wartości i to, co dana osoba robi w życiu.
Ankieterzy Urzędu Statystycznego odwiedzają gospodarstwa domowe od rana do wieczora. Jeśli nie zastaną gospodarzy, to starają się umówić na spotkanie w innym, dogodnym terminie. Każdy ankieter ma legitymację i upoważnienie do przeprowadzenia badania, a jego tożsamość można potwierdzić w GUS telefonicznie, lub poprzez wykaz na stronie internetowej.