Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych. Najczęściej tłumaczą to kosztami związanymi z potrzebą dostosowania pomieszczeń. Poza tym, panuje błędne przekonanie, że takie osoby są mniej wydajne w pracy.
Zdaniem Marioli Kaniewskiej z Zakładu Pracy Chronionej „Wakat”, który zatrudnia niepełnosprawnych, a potem deleguje ich do pracy w różnych firmach, przedsiębiorcy boją się też o bezpieczeństwo na stanowiskach pracy. Jak dodaje, aż 72% firm, które decydują się zatrudnić osobę niepełnosprawną robią to z pobudek finansowych. Pracodawcy mogą dostać pieniądze na stworzenie miejsca pracy dla niepełnosprawnego i dostosowanie go do jego potrzeb.
Dyrektor kieleckiego oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych- Jadwiga Irla przyznaje, że samorządy przyznają z reguły dotacje z funduszu na dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej. Tymczasem, w jej opinii są one mało skuteczną formą pomocy w znalezieniu pracy. Jej zdaniem, wynika to z niechęci, albo nieumiejętności pomagania osobom niepełnosprawnym przez poszczególne samorządy.
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, polskie samorządy wydają zaledwie od 10 do 13 procent pieniędzy, które dostają z PFRON.