Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba nie wzięła udziału we mszy poprzedzającej uroczystości 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej rzeczniczka Agata Wojda tłumaczy, że urząd wojewódzki był reprezentowany przez wicewojewodę Pawła Olszaka. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Radio Kielce, Bożentyna Pałka-Koruba nie wzięła udziału w nabożeństwie ze względu na biskupa seniora Kazimierza Ryczna, który mu przewodniczył. Hierarcha znany jest z kontrowersyjnych kazań. Tak było także w niedzielę.
Podczas mszy św. biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan podkreślał rolę kościoła w historii Polski. Mówił, że dla Polaków było to miejsce bardzo ważne przez wieki. Na kościół mogli liczyć w najtrudniejszych momentach, kiedy wolność i patriotyzm były zagrożone.
Biskup apelował do polityków, żeby pamiętali czym jest patriotyzm i prawdziwe wartości. – Politycy i będące na ich usługach media rozpoczęły dyskurs na temat nowoczesnego patriotyzmu. Dla Bronisława Komorowskiego – to praca nad modernizacją kraju, dla premiera Tuska – to dobre wychowanie, a nowoczesne znaki niepodległości – to drogi i mosty. Tymczasem patriotyzm, to bycie dobrym człowiekiem i obywatelem – mówił biskup senior. Podkreślał, że Ojczyzny trzeba cały czas bronić, bo ona jest pierwszą wartością po Bogu. – Dziś grozi jej najeźdźca ekonomiczny. Posłowie, nie pozwólcie wyprzedać dziedzictwa narodu – grzmiał hierarcha.
Biskup senior skrytykował także konwencję o przemocy wobec kobiet. „Komu potrzebna jest konwencja o przemocy wobec kobiet? – pytał. Jak dodał – nikt bardziej nie broni kobiety przed przemocą, jak dekalog. „Ta konwencja niepostrzeżenie, jak wirus, ma doprowadzić do zmiany mentalności, wzorów kulturowych, tradycji, religii. Ma doprowadzić do jej zniszczenia. Patriota staje w obronie Polski, ideologia ta nie przyniesie nowych miejsc pracy, wzrostu ekonomicznego, nie zatrzyma emigracji i nie podniesie poziomu naszych uczelni. Ta konwencja nie obroni rodziny, prowadzi do jej zakwestionowania – oskarżał biskup senior diecezji kieleckiej.
Kazanie hierarchy zostało nagrodzone brawami.
Kilkuset kielczan, późnym popołudniem wzięło udział w „Majowym Pieśniobraniu”, które było częścią obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wśród osób, które przyszły do Parku Miejskiego specjalnie na to wydarzenie była Iwona Wróblewska razem z rodziną. Jak tłumaczy – podoba się jej pomysł wspólnego śpiewania.
– Do udziału w takich imprezach skłaniają uczucia patriotyczne, podniosły nastrój, a także duma z bycia Polakiem – mówi Iwona Wróblewska. Dodaje, że w parku stworzono też wyjątkową atmosferę.
Organizatorzy „Pieśniobrania” czyli Stowarzyszenie „A nam się chce”, przygotowali kilkaset śpiewników, które rozeszły się w ciągu kilku minut.
Kielczanie licznie uczestniczyli w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu części państwowej uroczystości, w Parku Miejskim odbył się Piknik Historyczny „Vivat 3 Maj”.
Wśród atrakcji znalazły się m. in.: pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wystawa zabytkowych samochodów, a także degustacja żołnierskiej grochówki. Właśnie ta ostatnia z atrakcji cieszyła się największym zainteresowaniem. Uczestnicy pikniku spędzali kilkanaście minut w kolejce, żeby spróbować żołnierskiej zupy. W Parku Miejskim można było spotkać całe rodziny. Podkreślano, że udział w historycznym pikniku ma ogromne znaczenie, świadczy o patriotyzmie i daje poczucie wspólnoty.
W uroczystościach regularnie biorą udział Karolina i Jakub Machowscy. – Naszym zdaniem, to obowiązek, ale także patriotyczna potrzeba. Dobrze byłoby, żeby w uroczystościach brało udział więcej młodych ludzi – mówił Jakub Machowski. Jego żona podkreślała, że uroczystości zostały przygotowane w sposób atrakcyjny dla wielu osób. Szczególnie wiele atrakcji zorganizowano dla najmłodszych.
„Wolność i równość są nie tylko darem, ale przede wszystkim wyzwaniem” – mówiła podczas kieleckich uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja wojewoda świętokrzyski. Bożentyna Pałka – Koruba odniosła się w swym przemówieniu do słów preambuły dokumentu z 1791 roku, w którym mowa jest o zagrożeniach dla wolności pochodzących nie tylko z zewnątrz.
– Umiłowanie wolności przerodziło się w jej nadużycie i to twórcy Konstytucji odkrywają ten zbiorowy obowiązek, jakiemu musi sprostać całe społeczeństwo, jeśli chce zabezpieczyć swoją wolność i swój byt – powiedziała wojewoda. Jak podkreśliła, pamięć Konstytucji 3 Maja jest wyzwaniem dla nowoczesnego narodu i kluczem do charakteru polskiego patriotyzmu.
Wojewoda świętokrzyski przypomniała jak wielką wartością dla Polaków był patriotyzm w czasach zaborów. Dlatego dziś, jak zaznaczyła, Konstytucja 3 Maja powinna być dla nas drogowskazem w jakim kierunku powinniśmy zmierzać. Jakie są nasze, każdego z nas priorytety i zwyczaje, cele i dążenia w budowaniu dnia dzisiejszego z myślą o przyszłości – powiedziała wojewoda.
Jak dodała, szukanie kompromisów i znajdowanie wspólnych celów czyni naród, a tym samym państwo silniejszym, a nas lepszymi.
Kilkaset osób wzięło udział w Biegu Konstytucji 3 Maja zorganizowanym w Kielcach. Wydarzenie sportowe, było częścią obchodów rocznicy tego historycznego wydarzenia.
Osoby, które brały udział w rywalizacji podkreślały, że lubią sport, a jednocześnie chciały w wyjątkowy sposób uczcić bohaterów sprzed lat. W grupie biegnąch był m. in. Arkadiusz Śliwski.
– To mój drugi większy bieg w życiu, jest to jednocześnie przygotowanie do pokonywania dłuższych tras – mówił.
Częstym uczestnikiem tego typu wydarzeń jest natomiast Jacek Wiatrowski, który brał udział w obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja razem z całą rodziną.
Bieg miał charakter happeningowy i rekreacyjny, ale dla najlepszych przygotowano puchary. Otrzymały je trzy panie i trzej panowie. Wśród panów nagrody otrzymali Tomasz Biskupski, Jacek Długosz oraz Michał Karasiński. Nagrodzone panie to Klaudia Kotańska, Wioletta Jończyk oraz Matylda Batóg. Trasa biegu wyniosła 1791 metrów.
Rodziny mogły wziąć udział w grze miejskiej z okazji Święta Konstytucji. Organizatorami zabawy są Wojewoda Świętokrzyski, zespół „Tropem Przygody” oraz Polskie Radio Kielce.
Uroczystości zakończyło „Pieśniobranie majowe”.