Kilka tysięcy młodych wzięło udział w uroczystościach kończących peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji sandomierskiej. W sobotę w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyła się z tej okazji msza święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Przez dwa ostatnie dni symbole Światowych Dni Młodzieży gościły właśnie w tym mieście.
To duży, drewniany krzyż podarowany młodzieży w 1984 przez papieża Jana Pawła II oraz ikona maryjna. Symbole były w kilku sandomierskich kościołach, w których organizowano m.in. czuwania modlitewne, koncerty zespołów religijnych, była także procesja światła ulicami Sandomierza i apel jasnogórski.
Jak powiedziała nam Karolina Trębacz, z I LO Collegium Gostomianum, uroczystości były dla niej bardzo znaczącym przeżyciem religijnym. – Ten krzyż i ikona są szczególne, bo przy tych symbolach modlą się ludzie na całym świecie, których nie znamy. Gdy pojedziemy za rok do Krakowa, będziemy dumni, że także u nas w Sandomierzu obecne były symbole Światowych Dni Młodzieży, a my mogliśmy ich dotknąć i zmówić modlitwę – stwierdziła uczennica.
Ks .Tomasz Lis rzeczni Kurii Diecezjalnej powiedział, że uroczystości były elementem przygotowania duchowego do zjazdu młodzieży z całego świata, ale także sprawdzianem organizacyjnym. Za rok trzeba będzie sobie sprawnie poradzić z bardzo dużą liczbą osób, które przyjadą z różnych stron świata. Jego zdaniem egzamin został zdany pomyślnie i wszyscy mogli poczuć namiastkę atmosfery, która wystąpi w lipcu przyszłego roku w Krakowie w związku ze Światowymi dniami Młodzieży.
Symbole tego wydarzenia religijnego obecnie były w diecezji sandomierskiej przez 12 dni. W tym czasie ich peregrynacja odbyła się nie tylko w kościołach ale także w szpitalach, ośrodkach wychowawczych, zakładach karnych oraz szkołach. Symbole zostały przekazane przedstawicielom diecezji zamojsko- lubaczowskiej.