Uzyskanie uprawnień do habilitowania jest bardzo ważnym osiągnięciem dla każdej jednostki naukowo – badawczej, a dla kieleckiej uczelni oznacza to pełnię praw akademickich – stwierdził dziekan wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, profesor Stanisław Głuszek.
UJK może doktoryzować, habilitować i prowadzić przewody profesorskie, ale może także przyznawać tytuły doctora honoris causa. By tak się stało uczelnia musiała spełnić wiele wymogów: mieć osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne, ale przede wszystkim dobrą i przygotowaną kadrę naukową – zaznaczył profesor Głuszek. Dodał, że spełnienie tych kryteriów pozwala ubiegać się o uprawnienia habilitacyjne.
Gość Radia Kielce podkreślił, że UJK wchodzi do elity jednostek naukowo- badawczych w kraju.
Wydział nauk o zdrowiu ma złożoną strukturę. Składa się w tej chwili z trzech instytutów, niebawem będzie miał ich cztery. Poza tym ma wiele zakładów o różnych specjalnościach, kształcących chirurgów, onkologów, kardiologów, ginekologów i specjalistów w zakresie zdrowia publicznego – przypomniał profesor Głuszek. Dodał, że na wydziale powstała pracownia badań genetycznych, co jest dużym osiągnięciem uczelni. Dziekan stwierdził, że największą dumą napawa go powołanie w ramach projektu Narodowego Centrum Badań pracowni badań naukowych. Prowadzone są w niej badania molekularne, pomocne w diagnostyce wielu chorób, przede wszystkim nowotworowych.
Profesor, pytany o to, czy nastawienie wydziału na rozwój naukowy nie odbije się na jakości dydaktyki stwierdził, że obie te dziedziny ściśle się wiążą i uzupełniają. Efekty badań i płynąca z nich wiedza przekazywane są studentom, nauka ma więc wymiar praktyczny – dodał profesor Stanisław Głuszek.