Kolekcję ponad 200 zabawek ludowych można od dziś oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Zbiory pochodzące z czterech regionów: kieleckiego, żywiecko-suskiego, rzeszowskiego i myślenickiego, pokazują różne trendy i zdobienia, występujące w tych częściach kraju. Większość eksponatów, to ruchome zabawki drewniane. W pomieszczeniu poświęconym ziemi kieleckiej są też artystyczne wycinanki i obrazy oraz regionalny strój kielecki.
Zabawki zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której żyli ich twórcy. Dlatego część z nich prezentuje dawne zawody i prace wiejskie- wyjaśnia kurator wystawy Aneta Bąk. Przykładem jest rzeźba kobiety, niosącej wodę w dwóch wiadrach, przymocowanych do drewnianego nosidełka. Jest też prząśniczka oraz tzw. młócek, czyli mężczyzna pracujący cepem.
Na wystawie umieszczono też wielkie koło, wypełnione kolorowymi, ruchomymi zabawkami z drewna, którymi będą się mogli bawić wszyscy zwiedzający. Są tam schodzące po równi kury i kaczki, a także karuzelki-miniaturki i uderzające skrzydłami klepoki. Ciekawą zabawką jest pniok, czyli schodząca po drabinie figurka, w której przesuwa się środek ciężkości.
Wernisaż wystawy „Zabawajki – czyli zabawki ludowe” odbędzie się dziś o godzinie 17.00. Elementem wieczoru będzie występ dziecięcego zespołu ludowego „Mali Kowalanie”.