Fragmenty XVIII-wiecznych murów odkryte przez archeologów obok Pałacu Biskupów Krakowskich to najprawdopodobniej elementy budynków gospodarczych. Rzecznik Muzeum Narodowego Urszula Kinder przyznaje, że na podstawie historycznych zapisów można było przypuszczać, że w tym miejscu mogły być pozostałości dawnych zabudowań. Mówią o tym zapisy z pierwszego inwentarza, który pochodzi z 1645 roku.
Wynika z nich, że w tym miejscu stała kuchnia biskupia. Dlatego można przypuszczać, że odkryte przez archeologów znalezisko jest elementem pałacowej zabudowy.
Archeolodzy natrafili na zarys starych, kamiennych murów tuż pod powierzchnią. Podstawa najgłębszego z nich sięga 3,8 metra, co wskazuje, że były to solidne fundamenty – mówi prowadząca prace Justyna Trojan. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie funkcje pełniły tak solidne mury.
Prowadzone prace archeologiczne na północnym dziedzińcu Pałacu obejmują powierzchnię ok. 70 metrów kwadratowych i będą prowadzone w kierunku pałacowego ogrodu. Wykopaliska poprzedzają remont tego miejsca. Do końca maja ma zostać położona nowa nawierzchnia. Wcześniej jednak specjaliści zbadają i opiszą nowe odkrycia.