Lewica chwali PiS krytykuje. Organizacje pomagające pokrzywdzonym podkreślają, że ratyfikowany dziś dokument to nie kwestia ideologii. Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Podpisując dokument prezydent podkreślił, że podejmując decyzję kierował się dobrem pokrzywdzonych.
Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda uważa, że po ratyfikacji konwencji antyprzemocowej trzeba skupić się na odpowiedniej interpretacji jej postanowień. W opinii Prawa i Sprawiedliwości dokument obok treści pozytywnych zawiera zapisy o charakterze ideologicznym obcych polskiej kulturze i tradycji.
Szef SLD Leszek Miller uważa, że ratyfikacja konwencji antyprzemocowej to dobra decyzja, jednak – jego zdaniem – decyzja Bronisława Komorowskiego związana jest z kampanią wyborczą. „My od dawna twierdziliśmy, że jest hańbą, że do tej pory konwencja antyprzemocowa nie została ratyfikowana (…) ale odnosimy wrażenie, że gdyby wybory były częściej, to wiele innych aktów byłoby szybciej uchwalanych” – powiedział szef Sojuszu.
Z ratyfikowania dokumentu zadowolony jest również Janusz Palikot. Lider Twojego Ruchu podkreślił jednak, że nie jest to zasługa obecnej władzy, gdyż musiała ona, pod groźbą kar finansowych, dostosować się do wymogów międzynarodowych.
Prezydent ratyfikował konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w siedzibie Fundacji Centrum Praw Kobiet w Warszawie. Jej dyrektor Urszula Nowakowska mówiła, że to dopiero początek zmian, jakie powinny być wprowadzone do naszego prawa, by pomoc ofiarom przemocy była skuteczna.
Organizacje pomagające pokrzywdzonym podkreślają, że ratyfikowana dziś konwencja to nie kwestia ideologii, tylko realnej pomocy osobom doświadczającym przemocy. Jak zaznaczają, konwencja, która wywołała mnóstwo kontrowersji- choć w tytule odnosi sie odo kobiet bo one najczęściej doświadczają przemocy – obejmuje wszystkich pokrzywdzonych .
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zakłada między innymi ściganie z urzędu sprawców zgwałceń oraz zapewnienie specjalistycznej pomocy ich ofiarom. Wymusza także prowadzenie i monitorowane statystyk dotyczących przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.