Na Cmentarzu Powązkowskim odbyły się uroczystości państwowe upamiętniające piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się we mgle pod Smoleńskiem.
W uroczystości wzięli udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz i przedstawiciele rządu. Pod pomnikiem upamiętniającym katastrofę smoleńską zostały złożone znicze i kwiaty.
Po uroczystościach na cmentarzu prezydent w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do wczorajszej decyzji warszawskiej rady miasta w sprawie lokalizacji pomnika smoleńskiego. Stanie on w Warszawie u zbiegu ulic Trębackiej i Focha. Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że monument przyczyni się do wygaszenia podziałów w obchodach rocznic katastrofy. I razem z budową tego pomnika zacznie dominować poczucie wspólnoty bolesnego wspomnienia i wspólnoty żałoby – dodał prezydent.
Wcześniej prezydent rozmawiał o rocznicy tragedii w Smoleńsku i wciąż toczącym się śledztwie z radiową Jedynką. Jego zdaniem, nieoddawanie przez Rosjan wraku samolotu do czasu zakończenia ich śledztwa może oznaczać, że Moskwa świadomie dąży do przewlekania sprawy. „Ale jest pytanie do polskiej prokuratury, czy powinna uznać, że obecność wraku albo w Rosji, albo w Polsce jest czynnikiem decydującym do tego, czy można, czy nie można zamknąć śledztwo w Polsce” – powiedział Bronisław Komorowski, dodając, że ocena tej kwestii należy do polskich śledczych.
Prezydent wyraził się też przeciw powołaniu międzynarodowej komisji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Bronisław Komorowski powiedział w radiowej Jedynce, że to polska prokuratura powinna dokończyć swoje prace. Zdaniem prezydenta, umiędzynarodowienie śledztwa smoleńskiego „to pomysł niestosowny i przedwczesny”.
Rano hołd ofiarom tragedii smoleńskiej złożyło prezydium Sejmu i Senatu. Przed tablicami upamiętniającymi posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego złożono kwiaty. W kaplicy sejmowej została odprawiona msza święta w intencji ofiar tej tragedii.
Mszą świętą w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu rozpoczęły się społeczne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Organizuje je Prawo i Sprawiedliwość we współpracy z „Gazetą Polską”.
Na mszy wspominano wszystkich, którzy zginęli przed pięcioma laty. W świątyni zgromadziło się kilkaset osób. Później o 8.41, w godzinę katastrofy przed Pałacem Prezydenckim zapalone zostały znicze i złożone kwiaty.
Obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbywały się też w Rosji. Do Katynia udała się polska delegacja na czele z ministrem Jackiem Cichockim i minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatą Omilanowską. W delegacji są również przedstawiciele rodzin katyńskich, rodzin smoleńskich, duchowieństwa, wojska, Sejmu i Senatu.