Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie uczyć osoby pracujące z dziećmi jak rozpoznać depresję u uczniów i w jaki sposób reagować, kiedy istnieje obawa, że młody człowiek będzie próbował popełnić samobójstwo. 22 kwietnia odbędzie się seminarium i warsztaty poświęcone temu problemowi. Powodem jest rosnąca liczba prób samobójczych wśród młodych ludzi. Jak mówi Dariusz Łuczak, że Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji wiele z tych prób jest udanych.
„W Polsce w 2014 roku wśród dzieci w wieku 10-14 lat było 71 zamachów samobójczych zakończonych zgonem, a w grupie 15-19 lat już 526. Jeżeli chodzi o nasze województwo jesteśmy na niechlubnym drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę podejmowanych zamachów”, informuje Dariusz Łuczak.
Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, w 2014 roku w naszym regionie odebrać sobie życie próbowało 47 osób poniżej dziewiętnastego roku życia. 7 z tych prób było skutecznych. Przyczyną samobójstw wśród młodych ludzi są najczęściej problemy uczuciowe. Uczniowie często nie mają do kogo zwrócić się o pomoc, bo zapracowani rodzice nie mają dla nich czasu. Jak mówi Alicja Stradomska, zastępca dyrektora ŚCDN, często to nauczyciel jest jedyną osobą, która może zauważyć problem depresji u ucznia.
– Nauczyciel musi uczyć, ale też wychowywać. Rodzina się zmieniła, nie ma już prawie rodzin wielopokoleniowych, gdzie dziećmi mogli zajmować się dziadkowie. W tej chwili zwykle oboje rodzice pracują, czasem wyjeżdżają do pracy za granicę. W związku z tym musimy pomóc tym dzieciom, bo część z nich została zostawiona sama sobie – tłumaczy Alicja Stradomska.
W świętokrzyskim działa telefon zaufania dla osób przeżywających kryzys. Pomoc uzyskać można pod numerem 19 525. Po wsparcie można też udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków interwencji kryzysowej lub powiatowych centrów pomocy rodzinie.