Skamielinę, która rzuca nowe światło na historię naszej planety znaleźli na obrzeżach Kielc polscy paleontolodzy. Piotr Szrek, Sylwester Salwa z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji odkryli najstarsze złożone systemy korzeniowe na świecie. Jak powiedział Radiu Kielce dr Szrek, znalezisko pochodzi sprzed około 400- 410 milionów lat i jest starsze od dotychczasowych o przynajmniej 10 milionów lat. Odkrycie zwiększa naszą wiedzę o ewolucji roślin i historii Gór Świętokrzyskich.
„Obecność korzeni w osadzie jest dowodem wprost na to, że mieliśmy do czynienia z warunkami lądowymi, a po drugie, że te wynurzone obszary były porastane przez największe naczyniowe rośliny na świecie. Odkrycie świadczy o tym, że ewolucyjna historia roślin zaczęła się wcześniej niż się wydawało”- tłumaczy dr Szrek.
Góry Świętokrzyskie to jedno z najciekawszych miejsc dla paleontologów. Pięć lat temu, Piotr Szrek był jednym z odkrywców tropu najstarszego czworonoga- tetrapoda, w Zachełmiu pod Kielcami. Badacz nie chce porównywać obu odkryć. Jak twierdzi, oba są ważne, choć z nieco innych powodów.
„Z punktu widzenia wiedzy ogólnej, to kręgowce będą zawsze znaleziskami bardziej widocznymi, natomiast rośliny są często niedoceniane. A to one są często jedynym wskaźnikiem, który może powiedzieć nam cokolwiek o wieku, o środowisku. Z punktu widzenia ewolucji, tropy z Zachełmia w dalszym ciągu są najważniejsze na świecie. Ale z punktu widzenia paleobotaniki i paleogeografii system korzeniowy, który znaleźliśmy ma ogromne znaczenie”- mówi Piotr Szrek.
Paleontolodzy zamierzają kontynuować prace badawcze w rejonie Kielc.