Bogate zasoby wód geotermalnych odkryto w gminie Końskie. Występują one na stosunkowo niewielkich głębokościach, od 350, do 600 metrów. Temperatura wód nie przekracza 25 stopni Celsjusza, ale zawierają one cenne minerały o znaczeniu leczniczym.
Dlatego mogą być wykorzystywane zarówno do celów rekreacyjnych, jak i leczniczych – wyjaśnia naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Końskich- Antoni Wiktorowicz. Mają w składzie m.in. jod i brom. Mogą być stosowane np. do rehabilitacji ruchowej. Ich właściwości są też idealne dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych.
Według burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, wody termalne są szansą na dynamiczny rozwój gminy. Część z nich znajduje się w okolicy Sielpi, dzięki czemu miejscowość poza charakterem turystyczno-wypoczynkowym mogłaby zyskać funkcję uzdrowiskową.
Gmina już szuka przedsiębiorców chętnych do współpracy. Krzysztof Obratański uważa, że współpraca z gminą byłaby korzystna dla potencjalnych inwestorów i wpłynęłaby na zwiększenie zainteresowania Sielpią. Gminie zależy na wzbogaceniu oferty turystycznej o SPA i ofertę uzdrowiskową. Sprzyja temu miejscowy klimat i otoczenie zieleni.
Z badań wynika, że najniższe koszty pozyskiwania wód termalnych byłyby w rejonie miejscowości Nieświn, gdzie znajduje się duży odwiert. Antoni Wiktorowicz dodaje, że przy pomocy pomp ciepła można je też wykorzystywać do wytwarzania energii. Szacunkowy koszt byłby podobny do źródeł konwencjonalnych. Wykorzystanie wód termalnych jako źródła energii, mogłoby posłużyć energetycznemu uniezależnianiu się gminy.
Badania występowania wód termalnych wykonało Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.