Archeolodzy odkryli w pobliżu Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, fragmenty starych, kamiennych murów. Ich zarys pojawił się tuż pod powierzchnią gleby, na przeznaczonym do remontu dziedzińcu północnym. Kilkadziesiąt centymetrów niżej natrafiono na fragmenty kamiennego bruku, ułożonego wzdłuż muru.
Archeolodzy chcą się dotrzeć do podstawy kamiennych fundamentów. Na razie odkryli ponad 2 metry muru, wkopanego w głąb ziemi. Prace trwają dopiero czwarty dzień i na razie nie wiadomo zbyt wiele- wyjaśnia Justyna Trojan z grupy pracujących na miejscu badaczy. Na pewno są to fundamenty budynków. Trzeba sprawdzić dalszy ich przebieg i położenie różnych części względem siebie. Archeolodzy ocenią też, z jakiego okresu pochodzą poszczególne elementy. Najwyższa warstwa muru pochodzi najpewniej z XVII wieku. Nie wiadomo jeszcze, czy całość powstała w tym samym czasie.
Specjaliści zbadają i opiszą odkryte elementy, ale Muzeum prawdopodobnie nie będzie ich eksponować. Z informacji przekazanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wynika, że po zbadaniu znalezisko zostanie zasypane i przykryte nową nawierzchnią. Prace archeologiczne poprzedzają zaplanowaną na najbliższe tygodnie przebudowę północnego dziedzińca Pałacu Biskupów Krakowskich. Remont ma trwać do końca maja i będzie kosztować ponad 900 tysięcy złotych.