Niedziela Palmowa rozpoczyna w kościele katolickim Wielki Tydzień, okres duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. To czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa. W tradycji żydowskiej drzewo palmowe było symbolem życia, sprawiedliwości, nadziei i dobra.
W wymiarze liturgicznym, Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Na Wschodzie, palma jest przez cały rok rośliną zieloną, utrzymującą liście, czyli jest drzewem wiecznie żywym. Dlatego stała się symbolem przyszłego Zmartwychwstania Chrystusa.
W naszej tradycji palmą stała się wierzba, czyli roślina, która w kulturze ludowej uznawana była za najbardziej żywotną.
W tym dniu w diecezjach organizowane są uroczyste procesje z palmami, które mają przypominać wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, ale jednocześnie jest to także wyrażenie pewnej spontaniczności wiary. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogate tradycje. Zrobione z wikliny, zdobione baziami, borowiną, bukszpanem i kwiatami z bibuły, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Wielkanocne palmy wykonane są z ziół, ozdobione kwiatami z bibułki. W tradycyjnej palmie wielkanocnej powinny być przynajmniej 3 kolory: żółty, symbolizujący wiosnę, biały, będący kolorem nadziei oraz fioletowy, związany z Wielkim Postem.
W Niedzielę Palmową obchodzony jest także XXX Światowy Dzień Młodzieży, przeżywany pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.
– Rozważając te słowa chcemy w łączności z papieżem Franciszkiem i młodymi na całym świecie, przygotowywać się do przyszłorocznego, światowego spotkania młodych w Krakowie – informuje wikariusz generalny diecezji kieleckiej, ksiądz kanonik Dariusz Gącik.
Uroczystościom w Kielcach przewodniczył ordynariusz diecezji, biskup Jan Piotrowski. Rozpoczęły się one w parafii św. Wojciecha. Na placu przy świątyni wierni celebrowali Pamiątkę Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, poświęcone zostały również palmy.
Następnie w uroczystej procesji, z modlitwą i śpiewem przeszli do Bazyliki Katedralnej, gdzie sprawowana była uroczysta Eucharystia.
W Sandomierzu odbyły się diecezjalne obchody niedzieli palmowej połączone ze zjazdem młodzieży katolickiej. Palmy wielkanocne w Rynku Starego Miasta poświęcił biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wezwał też wiernych, aby rozpoczynający się Wielki Tydzień był czasem duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych.
W procesji do bazyliki katedralnej wzięła udział m. in. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, duchowieństwo z gałązkami palmowymi, seminarzyści, mieszkańcy miasta oraz młodzież. Niektóre palmy miały po kilka metrów wysokości. Jedną z nich przywiozła młodzież z Wrzaw w gminie Gorzyce.
Agnieszka Korczak powiedziała nam, że palmę wykonano w ciągu tygodnia, a w prace zaangażowanych było 20 osób. Sandomierzanki Zofia Fundament i Anna Falicka mówiły, że uroczystości niedzieli palmowej w Rynku Starego Miasta są szczególne, ze względu rycerską oprawę.
Po mszy w Domu Katolickim odbyło się spotkanie młodych diecezji sandomierskiej. Wystąpił zespól Full Power Spirit. Zorganizowano też konkurs na najpiękniejszą palmę.