Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Przygotowanie orędzia z tej okazji powierzono polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Warlikowskiemu. Przetłumaczono je na 22 języki i umieszczono na oficjalnej stronie Międzynarodowego Dnia Teatru.
Przygotowanie orędzia jest ogromnym wyróżnieniem. Wcześniej tego zaszczytu dostąpili m.in. John Malkovich, Vaclav Havel czy Arthur Miller. Krzysztof Warlikowski jest drugim Polakiem, który przygotował takie orędzie. „Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji” – tak zaczyna swoje orędzie reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Warszawie.
Krzysztof Warlikowski przypomina, że istotą teatru jest wtrącanie się, eksponowanie tego co drażliwe, co niewygodne. „Naśladujemy zamiast tworzyć światy własne, skupione, uzależnione wręcz od debaty z publicznością i afektów, które przepływają zakryte, a które właśnie teatr najlepiej potrafi odsłaniać” – zauważa autor orędzia.
Na zakończenie autor orędzia apeluje, by teatr „zaglądał tam, gdzie patrzenie wzbronione”
Orędzie Krzysztofa Warlikowskiego zostało opublikowane na stronie world-theatre-day.org. Będzie też czytane w Dniu Teatru na scenach na całym świecie.
Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony od 1961 roku. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku. Z tej okazji teatry na całym świecie przygotowują różne atrakcje dla swoich widzów.