Około 140 starych kartek świątecznych związanych z Wielkanocą można oglądać w Muzeum Historii Kielc. Kolekcja pochodzi z prywatnych zbiorów kielczanki, która od dzieciństwa gromadziła kartki z życzeniami. Pocztówki dostawała też od znajomych i bliskich. Najstarsza z nich pochodzi z lat 90. XIX wieku i została wykonana we Lwowie.
W zbiorach są też unikatowe kartki z lat 20-stych wieku, PRL-u oraz pocztówki zagraniczne np. z Niemiec i Anglii. Pojawiają się na nich motywy jaj, baranków i zajęcy wielkanocnych. Są też ręcznie robione kartki z zaskakującymi motywami, np. Bolka i Lolka, a także motywy zaprojektowane przez znanych polskich artystów – mówi Iwona Grabczak z Muzeum Historii Kielc.
Ciekawym elementem kolekcji są kartki z satyrycznymi rysunkami Antoniego Uniechowskiego, poświęcone świątecznym tradycjom i przyzwyczajeniom Polaków. Na wystawie jest też 9 oryginalnych drzeworytów Kazimierza Wiszniewskiego. Iwona Grabczak dodaje, że zwiedzając wystawę będzie można sobie przypomnieć czasy, kiedy każdy dostawał kartki z ręcznie wypisanymi życzeniami.
Wystawa „Kartki wielkanocne lata 20., 30., 70…” jest dostępna w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc do 12 kwietnia.