Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach wydał książkę z relacjami działaczy NSZZ Solidarność i innych organizacji opozycyjnych regionu świętokrzyskiego. Książka „Przeciw komunie” zawiera wspomnienia 16 osób, wśród których są liderzy regionalnej Solidarności, członkowie związkowych struktur rolniczych i osoby działające w zakładach pracy.
Pracownicy IPN-u przez kilka lat (od 2008 do 2013 r) nagrywali i spisywali ich relacje. Wspomnienia są opatrzone komentarzami historyków. Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z delegatury IPN w Kielcach mówi, że w rozmowach z opozycjonistami udało się ustalić nieznane fakty i ciekawostki. Na przykład w Bliżynie w latach 80. działała 4-osobowa grupa, która była aktywnie poszukiwana przez SB, ale nigdy ”nie wpadła”. W książce zostało opisane, jak jej członkowie wykonywali stemple, ulotki i przeprowadzali akcje.
W książce IPN-u znajduje się m.in. relacja Michała Płoskiego, który w 1981 roku kierował Biblioteką Główną Zarządu Regionalnego Świętokrzyskiego NSZZ ”Solidarność”. Placówka gromadziła zakazane książki i czasopisma, które były wydawane przez niezależne wydawnictwa. Wokół biblioteki zgromadziło się grono współpracowników, którzy kolportowali prasę i książki do swoich zakładów pracy. Michał Płoski dodaje, że dla bibliotekarza była to praca na pograniczu ekstremalnej przygody. Wiązała się z docieraniem do osób działających w podziemiu antykomunistycznym. Wszystko skończyło się w dniu wybuchu stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku Marcin Płoski trafił do więzienia, a bibliotekę zniszczono.
Spotkanie promujące książkę ”Przeciw komunie” z udziałem osób, których wspomnienia zostały w niej spisane, odbyło się wczoraj w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.