Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany jest dziś we Włoszczowie. Rozpocznie się o godzinie 11.00 na kąpielisku „Klekot”. Uczestnicy przebiegną dystans 1963 metrów. Ta liczba oznacza ważną dla Polaków datę – śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Sierżant Wojska Polskiego, żołnierz AK, działał w konspiracji. Zginął od kul ZOMO 21 października 1963 roku – 18 lat po zakończeniu II wojny światowej.
Podczas włoszczowskich obchodów będzie można wysłuchać prelekcji historyków o żołnierzach niepodległościowego podziemia, zaprezentowany będzie również sprzęt ratowniczy straży pożarnej i „bezpieczne pole minowe”, odbędą się także zawody strzeleckie.
W trakcie spotkania wystawiona będzie puszka, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach, w dawnym województwie lwowskim.
Rytwiany
Pierwszy Bieg śladami „Mnicha” i ”Zawieruchy” – to główny punkt obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rytwianach. Bieg rozpocznie się o godzinie 17.00 w przyklasztornym lesie. Uczestnicy pokonają dystans 1950 metrów.
Po biegu, o godzinie 18.00 w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się prelekcja o powojennej rytwiańskiej grupie niepodległościowej. Wygłosi ją Jacek Więckowski. Potem wyemitowany będzie film pt.”Łączka”.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy poczęstowani zostaną kiełbaskami z grilla.
Skarżysko-Kamienna
W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej odbędą się dziś projekcje filmów o podziemiu niepodległościowym. W ten sposób uczczona zostanie pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Pokaz rozpocznie o godzinie 11.00 film pt.„Ośka”. To historia podpułkownika Jana Sońty, członka Batalionów Chłopskich, dowódcy oddziału partyzanckiego na Kielecczyźnie. Po II wojnie światowej pełnił on służbę w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej, konspirując jednocześnie w Oddziałach Specjalnych Batalionów Chłopskich. Został aresztowany i skazany na wieloletnie więzienie.
Godzinę później – o 12.00 odbędzie się projekcja filmu „Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej”. To opowieść o partyzantach, którzy przeszli za front. Przeszkoleni przez Niemców na kursach wywiadowczo-dywersyjnych zrzucani byli na tyłach walk. Większość z nich dołączała do oddziałów partyzantki antykomunistycznej lub oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, którym nie udało się wyjść z Brygadą i kontynuowała walkę.
O godzinie 13.00 odbędzie się pokaz filmu „Ksiądz Jan Trojnar”, przedstawiającego sylwetkę proboszcza parafii Petkowice na Kielecczyźnie, który 14 marca 1946 r. został zamordowany przez nieznanych sprawców. Śledztwo prowadzone przez Urząd Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską nie przyniosło skutku.
Na zakończenie prezentacji w muzeum, o godzinie 14.00 powtórzona będzie projekcja obrazu „Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej”.
Ostrowiec
Przemarsz „Wilczym Tropem” na mogiły walczących o suwerenność po zakończeniu II wojny światowej, kwesta na prace umożliwiające poszukiwanie mogił i identyfikację zamordowanych – tak ostrowczanie uczczą pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Jak informuje Dariusz Kaszuba, komendant ostrowieckich Strzelców – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się porannym zapaleniem zniczy na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych. Wieczorem, o godzinie 18.00, w kolegiacie Michała Archanioła odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy AK i organizacji niepodległościowych, zamordowanych przez służby bezpieczeństwa. Zwieńczeniem będzie tzw. Przemarsz Wilczym Tropem 1963, z kolegiaty na cmentarz parafialny, gdzie pochowani są m.in. związani z Ostrowcem żołnierze oraz ofiary komunistycznych zbrodni.
W czasie uroczystości prowadzona będzie także kwesta na prace badawcze, które pozwolą na identyfikację wielu anonimowych jeszcze ofiar komunizmu. Nagłaśniana będzie również akcja Fundacji Niezłomni, która poszukuje świadków i zbiera informacje na temat wydarzeń, związanych z podziemiem niepodległościowym.
W obchodach mają wziąć udział kombatanci – kapitan Henryk Kaczorowski z Sienna oraz porucznik Aleksander Kaszuba z Ostrowca. Tegoroczne uroczystości połączone są z 24 rocznicą powstania ostrowieckiej jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec”.