Około 60 prac polskich i ukraińskich artystów związanych z Łemkowszczyzną można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Na wystawie „Łemkowskie Jeruzalem. Notatnik ze świata” znajdują się m. in. obrazy, wyszywane tkaniny, rysunki i gwasze.
Prace prezentują też różne tematy, począwszy od życia codziennego, przez krajobrazy i elementy miejskiej architektury po portrety. Projekt łączący artystów łemkowskiego pochodzenia po raz 14. zorganizowało Zjednoczenie Łemków z Gorlic.
Tegoroczna edycja jest poświęcona Nikiforowi, czyli Epifaniuszowi Drowniakowi. To niedoceniany za życia polski malarz łemkowskiego pochodzenia, który stworzył prawie 40 tys. prac. Niektóre z nich, pochodzące z prywatnych kolekcji Łemków można obejrzeć na wystawie.
Większość prac młodych artystów zawiera elementy charakterystyczne dla kultury łemkowskiej – mówi kurator ekspozycji Natalia Hładyk. Czasem są to kolory lub drobne detale, np. nawiązujące do stroju ludowego Łemków. Na jednej z prac widać chustę łemkowską, zwaną tybetanką, którą zakładały na głowę mężatki. Są też kwiatowe elementy zaczerpnięte z tradycyjnych spódnic łemkowskich.
Według spisu narodowego z 2011 roku w Polsce mieszka ponad 9,5 tysiąca obywateli łemkowskiego pochodzenia. Najwięcej na Dolnym Śląsku. Wystawa „Łemkowskie Jeruzalem” gości w Kielcach po raz pierwszy. Można ją oglądać do 27 marca.