Trwają prace, które mają doprowadzić do wpisania trzech świętokrzyskich obiektów na listę Pomników Historii. Chodzi o kompleks klasztorny oo. Cystersów w Wąchocku, układ architektoniczny Sandomierza oraz dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach.
W Muzeum Narodowym przygotowywana jest dokumentacja – informuje rzecznik placówki Urszula Kinder. Wniosek zostanie złożony w kwietniu.
We wniosku trzeba przedstawić m. in. cechy obiektu, które czynią go wyjątkowym. Pałac Biskupów jest najlepiej zachowaną w Polsce rezydencją z epoki Wazów – wyjaśnia Urszula Kinder. Mimo pewnych przekształceń w XIX wieku, zachowana została oryginalna bryła budynku oraz elementy wystroju wnętrz. Są to m. in. stropy ramowe wykonane w 1642 roku, a także dekoracje sztukatorskie, portale z marmuru i piaskowca.
Od momentu utworzenia listy Pomników Historii w 1994 roku, znalazł się na niej tylko jeden obiekt z województwa świętokrzyskiego. Są to kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Dyrektor Muzeum Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba przyznaje, że poza prestiżem, może to pomóc w ubieganiu się o unijne dotacje. Przykładem może być duży projekt z 2011 roku, dotyczący utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Arecheo-Geologicznego.
Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków. Oznacza, że dany obiekt ma szczególne znaczenie dla kultury narodowej. W całym kraju jest 58 takich miejsc. Wpis na listę Pomników Historii otwiera też drogę do umieszczenia na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ubiegają się o to Krzemionki, które otrzymały akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do końca marca dyrekcja Muzeum złoży oficjalny wniosek nominacyjny, aby znaleźć się na tak zwanej polskiej liście informacyjnej.